Zencefil Nedir? Zencefilin Faydaları Nelerdir?

zencefilin faydaları

Zencefil Nedir?

Zencefil, Güneydoğu Asya’da ortaya çıkan çiçekli bir bitkidir. Dünya üzerindeki en sağlıklı ve en lezzetli baharatlardan biridir.

Zerdeçal, kakule ve havlıcan ile yakından ilgilidir.

Kökün yer altında olan kısmı yaygın olarak baharat olarak kullanılan kısımdır. Genellikle zencefil kökü veya zencefil olarak adlandırılır.

Zencefili taze, kurutulmuş, toz halinde veya meyve suyu olarak kullanılabilirsiniz. Tariflerde çok yaygın bir içeriktir. Bazen işlenmiş gıdalara ve kozmetik ürünlere eklenir.

Güçlü tıbbi özelliklere sahip olan Gingerol içerir

Zencefil, geleneksel ve alternatif tıbbın çeşitli biçimlerinde çok uzun bir kullanım geçmişine sahiptir. Sindirime yardımcı olmak, mide bulantısını azaltmak, grip ve soğuk algınlığı ile mücadeleye yardımcı olan zencefili evde kullanabilirsiniz.

Zencefilin eşsiz kokusu ve tadı vardır. En önemlisi doğal yağlarından gelir.

Gingerol, zencefildeki ana biyoaktif bileşiktir. Zencefilin tıbbi özelliklerinin çoğundan sorumludur.

Araştırmalara göre Gingerol,  antioksidan etkilere sahiptir. Örnek verecek olursak vücutta aşırı miktarda serbest radikal bulunmasının sonucu olan oksidatif stresi azaltmaya yardımcı olabilir.

Zencefil, güçlü antioksidan özellikleri taşıyan bir madde olan gingerol bakımından yüksektir.

Mide Bulantısına Birebir

Zencefil mide bulantısına karşı oldukça etkili görünmektedir. Belirli ameliyatlar geçiren kişilerde bulantı ve kusmayı hafifletmeye yardımcı olabilir. Zencefilin ayrıca kemoterapiye bağlı mide bulantısına da yardımcı olduğu söyleniyor.

Bununla birlikte, sabah bulantısı gibi hamilelikle ilgili mide bulantısı söz konusu olduğunda etkili olabilir .

Toplam 1.278 gebe kadını içeren 12 çalışmanın gözden geçirilmesine göre, 1.1-1.5 gram zencefil mide bulantısı semptomlarını önemli ölçüde azaltabilir .

Bununla birlikte, bu inceleme zencefilin kusma olayları üzerinde hiçbir etkisi olmadığı sonucuna varmıştır.

Zencefili güvenli kabul edilmekle birlikte, hamileyseniz çok miktarda almadan önce doktorunuzla konuşun.

Doğuma yakın olan veya düşük yapmış hamile kadınların zencefilden kaçınması önerilir.

Zencefil Kilo vermeye yardımcı olabilir

İnsanlarda ve hayvanlarda yapılan araştırmalara göre zencefilin kilo vermede rol oynadığı kanıtlandı.

1 yıl önce yapılan bir literatür araştırması, zencefilin takviyesinin aşırı kilolu veya obez olan kişilerde vücut ağırlığını, bel-kalça oranını ve kalça oranını önemli ölçüde azalttığı sonucuna varmıştır.

Obezite olan 80 kadın üzerinde geçmiş yıllarda yapılan bir araştırmalar zencefilin vücut kitle indeksini ve kan insülin seviyelerini azaltmaya yardımcı olabileceğini buldu. Yüksek kan insülin seviyeleri obezite ile ilişkilidir.

Adet ağrısını önemli ölçüde azaltabilir

Adet döneminin başında kullanıldığınbda ağrılara karşı etkili görünmektedir. 2009 yılında yapılan bir çalışmada, 150 kadına menstrüel dönemin ilk 3 günü için zencefil almaları talimatı verildi. Sonucunda ise adet döneminde ağrı etkili bir şekilde azaltmayı başardı.

Zencefil Alzheimer hastalığına karşı koruma sağlayabilir

Hayvanlar üzerinde yapılan deneyler de zencefilin beyindeki yaşa bağlı hasarlara karşı koruma yaptığı görülmekte. Ayrıca orta yaşlı kadınlarda beyin fonksiyonlarının iyileştirilmesine de yardımcı olabilir.

Enfeksiyonlarla savaşmaya yardımcı olabilir

Zararlı bakteri ve virüslerle savaşır. Enfeksiyon kapma riskinizi azaltarak sağlık ‘lı olmanızı sağlar.

Ekim 5, 2020

Site

YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.