Zayıf Bir Bağışıklık Sistemi Nasıl Olur Belirtileri Nedir

Sıcaklıklar düşerken, COVID-19 salgınının ortasında bağışıklık sisteminizi güçlendirmek her zamankinden daha önemli olacak. Vücudunuzun mikrop ve enfeksiyonla savaşmaya uygun olmadığından emin değilseniz, şimdi bu konuda somut adımlar atmanın tam zamanı. Farkında olmadan yakalanmamak için zayıf bir bağışıklık sistemine sahip olmanın yaygın belirtileri için okumaya devam edin.

bağışıklık sistemini güçlendirmek

Sık Sık Soğuk Algınlığı

Grip Soğuk Algınlığı

Yetişkinler için yılda iki veya üç kez soğuk algınlığı kapabiliyor. Ancak her zaman hava koşullarına bağlı hasta oluyorsanız, zayıf bir bağışıklığınız sisteminiz olabilir! Sık sık soğuk algınlığı zatürre ve bronşit gibi solunum sorunlarına yol açabileceğinden hemen bir doktora görünmekte fayda var.

Yavaş İyileşme ve Bağışıklık Sistemi

Yara

Dikkate almanız gereken sadece soğuk algınlığı enfeksiyonlarının sayısı değildir. Ciddi sağlık sorunları nedeniyle hastalanırsanız veya iyileşmeniz normalden uzun sürerse, daha iyi yiyecek ve bağışıklık sistemini güçlendiren yaşam tarzlarını inceleyin seçimlerinizle hayatınızı tersine çevirmenin zamanı gelmiş olabilir.

Mide ve Karın Sorunları

karın ağrısı

Zayıflamış bir bağışıklığınız var ise gaz, kabızlık veya ishal gibi semptomlarla kendini gösterebilir. Sindirim sisteminiz, sağlık ve bağışıklığın işlevlerini yerine getiren çok sayıda mikroorganizmayı barındırır. Bağırsak sağlığınız tehlikeye girerse, bakteriyel ve viral enfeksiyon riskiniz artar. 

Yorgunluk

Yorgun

Her zaman yorgun mu hissediyorsunuz? İyi bir gece uykusu alın ve hala yorgun olup olmadığınızı görün. Yorgun hissediyorsanız, her şeyi hafife almayın! Zayıf bir bağışıklık sistemine sahip olmanın enerji seviyenizi olumsuz yönde etkilediğini ve her zaman bitkin hissetmenize neden olduğunu bilin.

Sabit Stres Ve Bağışıklık

stres

Sitres zayıflamış bir bağışıklık sisteminin belirtisi değildir, ancak ister işte ister evde, her zaman stresle uğraşıyorsanız, sağlığınız kesinlikle altüst olacaktır. Stres vücuttaki beyaz kan hücrelerini azaltır ve bu da bağışıklığı azaltır, bu nedenle stresi hemen yönetmek için adımlar atın.

Peki Neler Yapmalıyız

  • Pandemi sırasında kendi kendini koru
  • Sosyal mesafeyi uygulayın
  • Hasta olan insanlarla tanışmaktan kaçının
  • Ellerinizi sabunla yıkayın veya özellikle yemek yemeden önce sık sık sterilize edin.
  • Evdeki yüzeyleri ve zeminleri dezenfekte edin
  • Genel olarak iyi hijyen uygulayın
  • Sağlıklı yemek ye
  • Gün boyunca susuz kalmayın
  • Düzenli egzersiz
  • Stres Yönetimi

YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.