WhatsApp gizlilik politikası kullanıcıları Telegram’a itiyor

Gizlilik bilincine sahip akıllı telefon kullanıcıları, en popüler mesajlaşma uygulaması olan WhatsApp ‘ın ana şirketi Facebook ile veri paylaşımından açıkça bahsettiği gibi sohbet etmek ve iletişim kurmak için Telegram, Bip, Yaani gibi mesajlaşma uygulamalarını tercih ediyor.

Uygulama analizcilerine göre Whatsapp’ın indirilme oranlarında düşüşler başladı. Gizliliğe önem verenler diğer mesajlaşma uygulamaları araştırıyor.

Telegram diğer aylara indirmeye göre artış gösteriyor. Google Play ‘de istikrarlı şekilde artış gösteren uygulamanın bir kaç gün içerisinde Whatsapp uygulamasının yerini alacağı görülüyor. Telegram, WhatsApp’taki küresel kitlenin büyük parçasını alacak gibi görünüyor.

Google Play Telegram Web

WHATSAPP KİMİN ?

Brian Acton ve Jan Koum tarafından 2009 yılında kurulmuştur. Kalifornia merkezli WhatsApp Facebook tarafından Şubat 2014’te yaklaşık 19,3 milyar ABD Doları karşılığında satın alındı.

TELEGRAM NEDİR? TELEGRAM’IN SAHİBİ KİM?

Telegram

Rus Nikolai  ve Pavel Durov tarafından oluşturulan Telegram, çoklu platform desteği sumuyor. Oldukça güvenli anlık sesli ve görüntülü mesajlaşma servisidir. Ağustos 2013’te kurulan Telegram hem mobil hem de Telegram Web olarak kullanılabiliyor.

Sesli ve görüntülü mesajlaşma uygulaması olan Telegram bugüne kadar 500 milyonun üzerinde kişinin indirdiği uygulamadır.

TELEGRAM ÜCRETLİ Mİ?

Mesajlaşma ve haberleşmek için kullanılan uygulama olan Telegram, iOS cihazlara APP Store; Android telefonlara ise Google Play üzerinden ücretsiz kolayca indirilebilirsiniz.

TELEGRAM’IN WHATSAPP’TAN FARKI NE? 

Aslında ikisi de aynı işlevi görüyor. İkisinin arasında ki tek fark güvenlik birisi bilgilerinizi dağıtırken Whatsapp gibi diğeri gizliliğinize önem veriyor. Her ikisi de 2 GB a kadar sınırlı video, resim vs yüklemenize izin veriyor. Telegram alt yapı ve hız, güvenlik açısından diğer uygulamalara nazaran bir tık önde gidiyor bu yüzden tercih ediliyor.

YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.