Stres Azaltmanın 5 Yolu Bu Yöntemler İle Rahatlayın

Stres ‘li birisiniz diyelim bir saatlik masaj yaptırmaya veya oturup meditasyon yapmaya vaktiniz yok mu? Telaşa gerek yok; strese çok daha kısa sürede veda edebilirsiniz! Bir dahaki sefere stresli olduğunuzda bu rahatlama tekniklerini deneyin.

4 – 7 – 8 Nefes Kontrolü

stres nefes almak

‘Rahatlatıcı nefes’ olarak da bilinen 4-7-8 nefes tekniği stresi azaltır ve ayrıca uykuya dalmanıza yardımcı olabilir. Bu nefes alma şeklini uygulamaya koymadan önce rahat bir oturma pozisyonuna geçin. Dilinizin ucunu ön dişlerinizin hemen arkasına yerleştirin ve nefes almaya odaklanın.


Uygulama;

-Nefes vererek ciğerlerinizi boşaltın
– Burundan dört saniye
nefes alın ve Nefesinizi yedi saniye tutun
– Dudaklarınızı büzerken ve çığlık sesi çıkarırken sekiz saniye ağızdan nefes verin
– Döngüyü dört defaya kadar tekrarlayın

Stres Atmak İçin Aşamalı Gevşemeyi Deneyin

stres

PMR tekniği, genel vücut gerginliğini ve psikolojik stresi azaltmada etkili bir tekniktir. Teknik, vücudunuzdaki tüm ana kasları kademeli olarak germeyi ve gevşetmeyi içerir. 5-10 saniye kaslarınız kasılırken nefes alıp, kasları gevşetirken nefes verin. Her kas grubu arasında kendinize 15-20 saniye verin.

Stres Atmak İçin Gezintiye Çıkın

Kendinize bir manzara değişikliği yapın, yürüyüşe çıkın veya daha da iyisi koşuya çıkın! Meditatif bir gezinti sizi sakinleştirebilirken, egzersiz yapmak ruh halinizi iyileştiren kimyasallar olan endorfin salgılayabilir.

Bir Aktivite Yapın

Bir gerilim filmi izleyerek, bir komedi şovları veya komik filmler izleyerek zihninizi tazeleyin ve mutlu gülüşünüzü geri getirin! Müzik çalmak, eskiz yapmak veya el işleri yapmak yapmak gibi yaratıcı bir şey yapmakla da meşgul olabilirsiniz.

Bir Evcil Hayvanla Oynayın

Bilim çalışmaları, hayvanlarla etkileşimin stres hormonu kortizol seviyelerinin düşürdüğünü gösteriyor. Köpekler veya kediler gibi evcil hayvanlarla oynamak, ruh halinizi yükseltirken yalnızlık hissini de azaltabilir. Evcil hayvanınız yoksa, bölgenizdeki başıboş hayvanları beslemeyi deneyin ve stresinizin uçup gittiğini hissedeceksiniz!

YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.