Sarımsak Faydaları Nelerdir ? Sarımsak Nelere İyi Gelir

Sarımsak faydaları saymakla bitmiyor, boyutuna göre önemli miktarda C vitamini, selenyum, manganez ve demir içeren yüksek besin içeriğine sahiptir. 

Ayrıca sarımsak tüketmenin bağışıklık sistemini güçlendirmeye, belirli kanserler için riski azaltmaya, kalp sağlığını iyileştirmeye ve hatta spordaki performansı artırmaya yardımcı olabileceğine dair bazı kanıtlar vardır. 

Sağlıklı olmak için her gün 1 ile 2 diş taze sarımsak tüketmemelisiniz. 

Sarımsak, birçok yemek türüne kolay bir lezzet katkısıdır. Tat ve baharat için yaygın kullanımının ötesinde, aslında sağlıklı olmak için fayda sağlayabilir. 

İşte sarımsağın beş faydası ve diyetinize ne kadar eklemeniz gerektiği. 

Sarımsak, boyutuna göre besleyicidir 

Bir diş çiğ sarımsak yaklaşık 14 kalori, 0.57 gram protein ve yaklaşık üç gram karbonhidrat içerir (karşılaştırmak isterseniz bir dilim beyaz ekmek 34 gram karbonhidrat içerir).

Bir diş çiğ sarımsak oldukça küçük olmasına rağmen, aslında aşağıdaki vitamin ve besinlerin önemli bir miktarı vardır : 

  • C vitamini (2.81 mg)
  • Selenyum (1.28 mcg)
  • Manganez (0.15 mg)
  • Demir (0.15 mg)

Bir diş sarımsak, yoğun bir besin profiline sahiptir, ancak sarımsağın küçük boyutu, tek bir diş sarımsaktan büyük miktarda besin alamadığımız anlamına gelir. Rush Üniversitesi Tıp Merkezi’nde doktor bilim adamı olan Tom Holland , “Konsantrasyon düşündüğümüz kadar güçlü değil, tam bir salata yemek gibi” diyor .

Diyetinize çok hızlı bir şekilde yapmak için çok fazla sarımsak eklememelisiniz. Georgia Üniversitesi’nde bir gıda ve beslenme uzmanı olan Tracey Brigman , “Günde bir ile iki sarımsak herkes tarafından en fazla tüketilmelidir” diyor . Bundan daha fazlasını yemek mide rahatsızlığına, ishale, şişkinliğe veya ağız kokusuna neden olabilir. 

Brigman, “Diyetinize günde iki diş sarımsak yutmak eklemeyi tercih ederseniz, sarımsak faydaları tüketimiyle ilişkili ağız kokusunu önlemeye yardımcı olmak için diyetinize taze maydanoz, nane veya çiğ elma da eklemek isteyebilirsiniz” diyor. 

Sarımsak bağışıklık sisteminizi güçlendirmeye yardımcı olabilir

Sarımsak bitki sonunda lezzetli ampuller olarak da bilinen besleyici bileşikler ile zengindir. Sarımsak bağışıklık sistemini güçlendirmesine yardımcı olur. 

2015 Journal of Immunology dan yorumu; makrofajlar, lenfositler ve doğal öldürücü hücreler gibi bağışıklık hücrelerini uyararak o sarımsak kuvvetlendirir bağışıklık sistemini buldum. Sarımsak, bitkinin antimikrobiyal ve antibiyotik özelliklerinden dolayı soğuk algınlığı ve gribi önlemeye yardımcı olabilir, diyor Brigman, bu da virüslerin, bakterilerin ve diğer istenmeyen organizmaların büyümesini durduracak yani kanseri azaltabilecek.

Bununla birlikte Brigman, bazı çalışmaların bir fayda sağladığını gösterse de, sarımsak takviyelerinin soğuk algınlığı ve gribin şiddetini önlemeye veya azaltmaya yardımcı olduğuna dair güçlü kanıtların bulunmadığını belirtiyor.

Sarımsak, bazı kanserlerin riskini azaltabilir 

Brigman, “Sarımsak aynı zamanda hücre hasarından korunmaya yardımcı olan ve belirli kanserler için riskinizi azaltan iyi bir fitokimyasal kaynağıdır” diyor. 

Fitokimyasallar , sebze ve meyvelerde bulunan ve kronik hastalık riskinin azalmasıyla ilişkili bileşiklerdir. Sarımsak yoluyla fitokimyasalların tüketilmesinin antikarsinojenik etkilere sahip olabileceğine ve potansiyel olarak mide ve kolorektal kanser riskini azaltabileceğine dair bazı kanıtlar vardır. 

Bununla birlikte, insan deneklerindeki araştırmalar eksiktir ve sarımsak tüketiminin aslında kanseri önleyebileceği veya tedavi edebileceği kanıtlanmamıştır. 

Sarımsak kalp sağlığını iyileştirebilir 

ABD’de  yayınlanan bir 2019 araştırması, iki ay boyunca günde iki kapsül sarımsak özü tüketmenin kan basıncını düşürdüğünü ve hipertansiyonu olan kişiler için arteriyel sertliği azaltabileceğini buldu . 

Yine de ellerinizi yıkamalı , yüzünüze dokunmaktan kaçınmalı, susuz kalmalı ve hastalanmamak için diğer yöntemleri uygulamalısınız. Sarımsak muhtemelen hastalığı önlemeyecektir, ancak bağışıklık sisteminizi güçlendirmek istiyorsanız biraz daha fazla destek sağlayabilir. 

Brigman, “Sarımsak yutmak, kalbiniz için genel bir koruma sağlıyor gibi görünüyor” diyor. 

Ek olarak, bir 2013 raporu, sarımsağın kandaki lipitleri azaltabileceğini, bu da daha düşük kolesterol ve dolayısıyla kardiyovasküler sistemde plak oluşumu için daha düşük bir risk anlamına geldiğini ileri sürdü . ,

Bu kalp sağlığı etkilerine ulaşmak için gereken sarımsak miktarı bireyler arasında farklılık gösterir. Bununla birlikte, konuyla ilgili mevcut araştırmaya bakıldığında , Rush Üniversitesi Tıp Merkezi’nde beslenme epidemiyoloğu olan Puja Agarwal , haftada yaklaşık dört taze sarımsak tüketmenin en iyisi olduğunu söylüyor . 

Sıçanlarda ve farelerde yapılan bazı hayvan çalışmaları, sarımsağın atletik dayanıklılığı artırabildiğini bulmuştur, 2007 yılında Molecular Nutrition Food Research’ten bulmuştur. Bununla birlikte Brigman, insan deneklerindeki kesin olmayan verilerin, kesin sonuçlara varamayacağımız anlamına geldiğini belirtiyor.

Bu makaleye bakılırsa Covid-19 Süresince Sarımsak tüketimini arttırmamız gerektiği ortada sizde düşüncelerinizi yorum kısmından bize iletebilirsiniz.

YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.