Koronavirüsten korunmada hangi maske seçilmeli?

«

Maske , Koronavirüsten korunmaya karşı önemli bir önleyici tedbirdir. N-95 maskeleri çoğunlukla yeni koronavirüs testi pozitif çıkan hastalara tedavi sağlayan ön saf sağlık çalışanları tarafından gereklidir. Market alışverişi vb. İçin evden dışarı çıktığınızda cerrahi bir yüz maskesi gereklidir. Cerrahi yüz maskeleri, her gün usulüne uygun olarak atılması gereken tek kullanımlık maskelerdir. Yüz maskeleri evde de yapılabilir.

Sağlık  Bakanlığının şartlarına uygun evde yüz maskeleri yapmak için bir kılavuz içeren bir çok videolar Google‘de bulunmaktadır. Eğer maske almak için maddi durumunuz yeterli ise internetten maske satın alabilirsiniz.

Koronavirüsden korunmak için Maskeler Nasıl Seçilir?

Koronavirüs Maske

Aniden dışarı çıkmanız gerekiyorsa ve evde yüz maskeniz yoksa, o zaman kendiniz yapmak kesinlikle iyi bir şeydir. İşte evde yüz maskesi yaparken dikkat etmeniz gereken bazı temel özellikler.

Evde Maske Nasıl Yapılır ?

Toplam Süre: 15 dakika

 • Maskenin kumaşı yüksek iplik numaralı pamuklu kumaş olması gerekir. Pamuklu kumaşa sahip olmak maskeyi nefes alabilir hale getirdiği için önemlidir. Yüksek iplik sayısı, parçacıklar için bir filtre görevi görecek. Bu maske, bir N-95 maskesi kadar etkili bir koruma sunmayacaktır, ancak özellikle altı fit mesafede tutma ve düzenli el yıkama gibi diğer sosyal mesafe önlemleriyle birlikte güçlü ve etkili bir araçtır.
 • Ekstra Filtre Ekleme Ayrıca bir kahve filtresi, kağıt havlu, yeniden kullanılabilir parlak olmayan bakkal torbaları vb. Kullanarak yüz maskenize fazladan bir filtre ekleyebilirsiniz. Kullandığınız filtrenin nefes alabilir olduğundan emin olun.
 • Maskelerin Size Uygun Şekilde Yerleştirdiğinden Emin Olun Maskeler size tam olarak uymalıdır. Maskeler burnunuzdan yanaklarınıza, kulaklarınıza ve çenenizin altına sıkıca oturmalıdır. Bu tür bir uyum , makul olduğu kadar sizi dış havadan koruyacaktır .
 • Dışarda iken Maskeye Dokunmayın. Ne zaman dışarı çıksan, maskeye dokunmadığından emin ol. Maskenin dış yüzeyi, dışarı çıktığınızda büyük olasılıkla kontamine olacaktır . Rahatça nefes alabilmek için maskeyi burnunuzun altında tutmak işe yaramaz.
 • Kullanım kolaylığı Elastik bantlı maskelerin kullanımı daha kolaydır. Ancak bazı insanlar için bu maskeler çok sıkı olabilir veya kulaklarda tahrişe neden olabilir . Size en uygun olana göre olmalı. Temel koronavirüs önleme adımı, çok uzun süre dışarıda kalmamanız gerektiğidir.
 • En dayanıklı maskeler tercih edin uzun süre takılacağı için muhtemelen çok fazla aşınma ve yıpranma geçirecek. Bu yüzden kullandıktan sonra uygun şekilde yıkanmalı ve saklanmalıdır. Kirlenmiş alana temas etmediğinizden emin olmalısınız. Maskeyi yıkadıktan sonra, kumaşın yırtılmış olup olmadığına veya yüz maskesinin şeklinin değişip değişmediğine bakın. Ayrıca maskeyi takmadan önce kumaş önceden yıkanmalıdır.

Maske takmak, koronavirüsün önlenmesi için önemli bir yöntemdir. Bununla birlikte, bir yüz maskesi size iyi oturması koşuluyla etkili olacaktır, yüzünüze tekrar tekrar dokunmazsınız ve bu böyle devam eder.  Evde de etkili bir yüz maskesi yapabilirsiniz. Tüm dünyanın COVID-19 salgını ile mücadele etmek için mücadele ettiği bir anda, cerrahi maske ve N-95 kirlilik önleyici maskelerin en çok sağlık çalışanları tarafından gerekli olduğunu anlamak önemlidir. Herhangi bir tıbbi durumunuz yoksa veya nefes almakta güçlük çekmiyorsanız, özellikle toplumu büyük ölçüde korumaya yardımcı olmak için evinizden çıktığınızda maskeyi yeniden kullanılabilir siperlik kullanmalısınız.

Maske Takarken Bu 6 Hatadan Kaçının

Maskenizin üst kenarı burnunuzun köprüsüne oturmalıdır. Maske ile yüzünüz arasında boşluk olmamalıdır. Maskenin kenarının alt kısmı çenenizin altına oturmalıdır.

 1. Maskenin çenenizi kapattığından emin olun.
 2. Maske burnunuzun altına oturmamalıdır.
 3. Maske sadece burnunuzun ucunu kapatmamalıdır.
 4. Maske çok gevşek olmamalı ve yüzünüze tam oturmalıdır.
 5. Maskeye tekrar tekrar dokunmayın.
 6. Açmaktan ve kapatmaktan kaçının.

Sonuç

Her dışarı çıktığınızda maske takmak biraz tuhaf görünebilir. Ancak, sağlığınıza ve çevrenizdeki diğer kişilerin sağlığına önem veriyorsanız önemlidir. Sonuç olarak, içeride kalmaya ve mümkün olduğunca güvende olmaya çalışın.

Evde Kalın ve herkes gibi güvende kalın!

YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.