İş Yerinde Covid-19 ‘dan korunma yöntemleri

İş yerinde Covid-19 ‘dan korunma yöntemleri virüs çıkmadan önce akla gelen, birçok işletme için formalite meselesiydi. Dünyanın Covid-19 salgınının ardından yavaş yavaş yeniden artması ile birlikte güvenlik işletme sahiplerinin işlerinde daha fazla kesinti olmasını önlemek için birincil odak noktası haline geldi. Salgının artması ile vaka sayılarındaki artış nedeni ile ofis alanları artık ek hijyen ve güvenlik standartları gerektiriyor, her çalışanın bir pleksiglas oda bölücü  ve el dezenfektanı istasyonları ile korunması önlemleri alması gerekiyor.

Birçok küçük işletme için ortaya çıkan uygulamalar çok pahalı. Gerçekte bütçenizi etkilemeyecek veya günlük işlerimizi aksatmayacak, alabileceğiniz daha basit ve eşit derecede etkili önlemler vardır. Covid 19 endişeleri ortadan kalkıncaya kadar, işletmelerin hijyen güvenliği gereksinimlerine odaklanmaları ve aynı zamanda ofis işlevi verimliliğini en üst düzeye çıkarmak için yöntemler aramaları gerekecek  . Bu makalede bilgiadresi.com olarak istenmeyen karışıklıklar olmadan güvenliği artıracak bazı kullanışlı, uygulaması kolay uygulamalara bakacağız.

Tek kullanımlık Covid-19 Maskeler

İşletmeler yerinde çalışmaya devam etmeye başladıkça görmeye başladığımız ilk şeylerden biri, çalışanların kendilerine yüz maskeleri temin etmeleri gerektiği . Tek kullanımlık maskeler her iş yerinde bulunması gerekmektedir. Covid 19 dan korunmak için maske gereklidir.Alternatif olarak, işletme sahipleri, yüz siperleri  veya yıkanabilir yüz maskeleri gibi yeniden kullanılabilir yüz kaplamaları sağlayarak da maliyetten tasarruf edebilirler.

UV Işık Dezenfektanları

Bilgisayar çevre birimleri ve çalışma yüzeyleri her zaman bir sağlık sorunu olmuştur. Bakteri birikimi olduğu gibi geçerli bir sağlık sorunudur. Covid-19’un gelişiyle, hepimiz görünmez sağlık risklerinin tehlikelerini daha ciddiye almaya başladık. Bununla birlikte, bilgisayar ekipmanında sıvı dezenfektan kullanmak pratik değildir. UV ışık dezenfektanları  , akla gelebilecek hemen hemen tüm yüzeyleri dezenfekte etmek için kullanılabilecek bir defaya mahsus bir masraf olabilir. 

Covid19 salgınının yakın zamanda azalacağına inanmak için neredeyse hiçbir neden olmadığı düşünüldüğünde, işletmelerin tek seferlik yatırım yapmaları artık çok daha mantıklı hale geldi. Ultraviyole Işık dezenfektanları, sıvı dezenfektan ürünlerinide kademeli olarak kullanılabilir.

Akıllı Telefon Kullanımını Azaltma

Akıllı telefonlar söz konusu olduğunda yeni endişelerden biri, bakteri ve virüsler için kanıtlanmış bir üreme alanı olmalarıdır. Kişisel cihazlar için bir dezenfekte etme politikası uygulamak, herhangi bir viral enfeksiyon riskini azaltmaya yardımcı olacaktır.

Eldivenlere Hayır

Çok az insan eldivenlerin koronavirüsler gibi viral enfeksiyonların yayılmasına karşı etkili bir önlem olmadığının farkında görünüyor. Çalışma alanınız daha önce eldiven kullanımını gerektirmedikçe, bunları şimdi giymek, viral enfeksiyonların yayılmasına karşı mücadelede zararlıdır. 

Sorun hiçbir zaman ellerinizi Covid-19’a maruz bırakmanın enfeksiyon riski oluşturması olmamıştı. Asıl soru, farkına varmadan sık sık yüzümüze temas etmemizdir ve ön çalışmalar, eldiven giymenin bu şekilde viral enfeksiyon riskini artırdığını göstermiştir.

El Losyonu Kullanın

Bu mantıklı bir tedbir gibi görünmeyebilir. Yine de, çoğu insanın el dezenfektanı kullanmaya yönelik küçümsemeleri sorulduğunda, kuru cildi birincil belirleyici olarak gösterdiğini düşündüğünüzde, mantıklı gelmeye başlıyor. 

İnsanlar, alkol bazlı el dezenfektanı kullanmanın neden olduğu kuru ellerden oldukça sıkılıyor. Ucuz bir el nemlendiricisi almak ellerin kurumasına engel olur.İnsanları daha sık sterilize etmenin kolay ve ucuz yoludur. 

Dünya genelinde Korona aşısı denemeleri yapılırken Türkiye’de ilk Covid-19 Aşısı denendi sonuçları ile birlikte olumlu sonuç halinde iş yerinde de kullanılması doktorlar ve bakanlığımız tarafından önerilmektedir.

YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.