İran-İsrail Gerginliği Sürüyor İsrail Büyükelçilikleri Alarma Geçti

İsrail N12 haberinin Cumartesi günü bildirdiğine göre, İran ‘ın Tahran yakınlarında bir nükleer bilim adamının öldürülmesinin ardından misilleme tehdidinde bulunması üzerine, İsrail dünya çapındaki büyükelçiliklerini Cumartesi günü yüksek alarma geçirdi.

İsrail Dışişleri Bakanlığı sözcüsü, bakanlığın yurtdışındaki temsilcileriyle ilgili güvenlik konuları hakkında yorum yapmadığını söyledi. İran, Cuma günü silahlı bir kişinin arabasında pusuya düşürdüğü Muhsin fahrizade‘in öldürülmesinden İsrail’i sorumlu tuttu. İran’ın baş lideri Cumartesi günü, Batı ve İsrail’in İran’ın gizli silah yapma programının mimarı olduğuna inandıkları, İslam Cumhuriyeti’nin en üst düzey nükleer bilim adamlarının öldürülmesine misilleme sözü verdi.

İRAN NE DİYOR

Tahran’ın hiçbir zaman nükleer silah aramadığını söyleyen İran’ın üst düzey yetkilisi Ayetullah Ali Hamaney, Twitter’da yaptığı açıklamada, Cuma günü silahlı bir kişinin kendisini Tahran yakınlarındaki arabasında pusuya düşürmesi sonrasında hayatını kaybeden Muhsin fahrizade‘in öcünün alınacağına dair söz verdi.

Cinayet, ABD Başkanı Donald Trump’ın görev süresinin son haftalarında yeni bir Orta Doğu çatışmasını çıkarabilecek.

ABD NE YAPACAK

Trump, Washington’u Tahran’la anlaştığı 2015 uluslararası nükleer anlaşmadan çekti. Hamaney, Twitter gönderisinde İranlı yetkililerin “bu suçu takip etme ve faillerini ve emrini verenleri cezalandırma” görevini üstlenmesi gerektiğini söyledi. İran Cumhurbaşkanı Hassan Ruhani, televizyonda yayınlanan kabine toplantısında İran’ın “uygun zamanda” yanıt vereceğini söyledi. Yetkililerin İsrail’e atıfta bulunmak için kullandıkları terimleri kullanarak, “Bir kez daha Küresel Kibir ve Siyonist paralı askerlerin kötü elleri İranlı bir oğlunun kanıyla lekelendi” dedi.

İsrail cinayetle ilgili yorum yapmayı reddetti. Beyaz Saray, Pentagon , ABD Dışişleri Bakanlığı ve CIA da, Biden’in geçiş ekibinin yaptığı gibi yorum yapmayı reddetti.

‘BU ADI UNUTMAYIN’ Tahran’ın söylediği, nükleer enerji programını sabote etmeyi amaçlayan bir suikast programı olarak 2010-2012 yılları arasında en az dört bilim adamı öldürüldü. İran, amaçlarının yalnızca barışçıl olduğunu söyleyerek her zaman nükleer silah peşinde koşmayı reddetti.

Yarı resmi Tasnim haber ajansı, Fahrizade ‘nin aracının yakınında patlayıcı yüklü bir arabanın patladığını ve suikastçılardan birinin mermi sıktığını bildirdi. Bilim adamı, yakınlardaki bir hastaneye götürüldü orada vefat etti. Fahrizade‘nin kamuya açık bir profili yoktu, ancak Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı (IAEA), BM nükleer izleme örgütü ve ABD istihbarat servislerinin İran’ın 2003’te rafa kaldırılan nükleer silah programı olduğuna inandıkları şeye başkanlık ettiği düşünülüyordu. O, IAEA’nın İran’ın nükleer programı hakkında açık sorulara ilişkin 2015 “nihai değerlendirmesinde” adı geçen tek İranlı bilim adamıydı. “(İran’ın) nükleer programına olası bir askeri boyutu destekleyen” faaliyetleri denetlediğini söyledi. İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu’nun 2018’de İran’ı nükleer silah aramaya devam etmekle suçlayan sunumunda merkezi bir figürdü . Netanyahu o sırada “Fahrizade adını unutma,” dedi.

ABD istihbarat servisleri ve Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı, İran’ın koordineli silah programını 2003 yılında durdurduğuna inanıyor. IAEA, İran’da 2009’dan sonra bir nükleer patlayıcı cihazın geliştirilmesiyle ilgili faaliyetlere dair hiçbir inandırıcı gösterge olmadığını söyledi.

Eylül 5, 2021

Yılmaz güney

Eylül 8, 2021

Doktor ve hasta

YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.