İçme Suyu Kalitesini Kontrol Etmenin 5 Yolu

İçme suyunun kaliteli olup olmadığından her zaman emin olamayız. Kalitesinin bir günde  değişebileceği zamanlar bile vardır ve değişiklikleri nasıl tespit edeceğinizi bilmek sizi kirli su içmekten kurtarabilir. Neyse ki, tıpkı profesyoneller gibi suyun kalitesini sadece 3 duyuyu kullanarak kontrol etmenin bir yolu var.

Suyunuzu kontrol etmek ve içilebilir olduğundan emin olmak için yapmanız gereken işlemleri anlatarak size yol göstereceğiz.

1. Suyun rengini kontrol ederek başlayın.

İçme Suyu Kalitesi
İçme Suyu Kalitesi Anlama

Önce suyunuzu birkaç dakika akıtarak bekleyelim. Bekleme sonucunda musluktaki birikintilerin temizlenmesini bekleyin. Bir bardağı doldurun ve bir süre ışıkta tutun. Suda bulanıklık, sarı veya kahverengiyse, paslı borular, yukarı akış kirliliği var ise düşük kaliteli bir suyun anlamına gelebilir.

2. Suyun bulanık olup olmadığını kontrol edin.

Bulanık Su Nasıl Olur
İçme Suyu analizi

Suyun içerisinde herhangi küçük parçacıklar veya bulanıklık açısından kontrol edin . Suyla dolu bardağınızı biraz ışığa çıkarın. Kırmızı, turuncu veya kahverengi parçacıklar paslı borulardan kaynaklanıyor olabilir. Suyun içindeki siyah parçalar, hortumların bozulmaya başladığını gösterebilir. Genel bulanıklık, çok fazla kimyasal olduğu anlamına gelir.

3. Kokusunu belirlemek için suyu koklayın.

Su İçmek
İçme Suyu ph

3. yöntem suyu koklamak bu yöntemi yaparken eğer suyunuz Çamaşır suyu gibi kokuyorsa , büyük olasılıkla suyu temiz hale getirmek için eklenen klordan kaynaklanmaktadır. Zararlı pek değildir, ancak kokuyu gidermek için çeşmenize bir filtre almak iyi bir fikir olabilir. Toprak veya küf kokusu, suyun içinde veya suyun geldiği boruların içinde bir şeyler olduğunu eskimeye yüz tuttuğunu veya çürümenin başladığını belirtir. Bu yüzden temiz su kullanmak için uzun ömürlü kullanılan su boruları tercih edilmelidir.

Çürük yumurta gibi kokuyorsa , suda bakteri üremesi var demektir. Suyu bir bardakta birkaç dakika beklettikten sonra tekrar koklayın çürük yumurta gibi kokmuyorsa, bakterinin suyun içinde değil boruların içinde olduğu anlamına gelir bir süre suyu akıttıktan sonra bakterilerin dağılması gerekir yapılan bu işlem borularınızın kaç yıllık olduğuna göre değişkenlik gösterebilir.

4. Lezzetini kontrol etmek için suyun tadına bakın.

İçme Suyu Kalitesi Anlama

Şimdi tat alma organımız ile suyun lezzet testini yaparak temiz olup olmadığını anlayalım. Ağzınıza suyu götürdüğünüzde tadı eğer kötü olursa, hemen suyu tükürün. Bir  metalik demir tozu ağınıza girmiş gibi bir  tat aldı iseniz pH seviyesi düşük olduğu yada genelde karşılaşılan aşırı mineral olduğu anlamına gelebilir.  Pas kokusu geliyor ise çevrenizdeki fabrika atıklarının içme suyu kanallarınızdan uzaklaştırılması gerekmektedir bu tarz pas kokuları geldiğinden suyun içerisinde kimyasallar olduğu anlamına da gelebilir.
Tadının kötü olduğunu düşündüğünüz içme sularınızdan bir örnek alarak laboratuvarlarda testini yaptırınız PH değeri düşük olan sular sağlık yönünden size çok zarar verecektir.

5. Borularda birikme ve korozyon olup olmadığını kontrol edin.

Pis Boru
İçme Suyu Kalitesi Anlama

Borularınızı düzenli olarak kontrol etmeniz çok önemlidir.Evinizin içme su borularının kaç senelik ömrünün olduğunu bilmek temiz su içmenizin süresini daha da uzatacaktır.

İçme suyu borularınızı kontrol etmenin basit yolları var. İçme sularının boruları eğer yer üstündeyse, mavi veya beyaz kalıntı olup olmadığına bakın.

Borulara ulaşamıyorsanız, tuvaletinizin içine bakın ve pas olup olmadığını veya çevresinde mavi lekeler olup olmadığını kontrol edin. Bir tesisatçı çağırmaya karar verirseniz, borunun içini görmenize izin vermelerini isteyin. Beyaz veya mavi renkli bir birikinti olan pas, suyunuzun içilmesinin güvenli olmadığını gösterebilir.

YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.