Google bugüne kadarki en büyük DDoS saldırısını durdurdu.

Google DdoS Saldırısı

DDoS saldırısıyla, bir düşman, yararsız bir trafik saldırısıyla sitelerin hizmetini kesintiye uğratmayı hedefler. Bu saldırı, kullanıcı verilerini ifşa etmese de, hızlı bir şekilde hafifletilmezse, kesintiye ve kullanıcı güveninin kaybına neden olabilir. Saldırganlar, sistemleri bozmak için sürekli olarak yeni teknikler geliştiriyor.

Teknoloji devi altyapısının Eylül 2017’de devasa bir 2,5Tbps DDoS saldırısı olduğunu ortaya çıkardı.

Bugüne kadar bildirilen en yüksek bant genişliğine sahip saldırı, birden fazla saldırı yöntemi kullanan altı aylık bir oluşumun yaptığı saldırıydı.

Google Cuma günü yaptığı açıklamada; “Muhtemelen otomatik savunmaları geçme umuduyla, binlerce IP’mizi aynı anda hedeflemesine rağmen, saldırının hiçbir etkisi olmadı” dedi.

Saldırgan, 167 Mbps (saniyede milyonlarca paket) açığa çıkarılan 180.000 CLDAP, DNS ve SMTP sunucusuna sahtecilik yapmak için birkaç ağ kullandı.Bu sunucular daha sonra Google‘a büyük yanıtlar gönderecekti.

Google DDoS Saldırısını Duyurdu

“Bu, iyi kaynaklara sahip bir saldırganın elde edebileceği hacimleri gösteriyor. Bu, bir yıl önce Mirai botnet tarafından yapılan rekor kıran 623 Gbps saldırısından dört kat daha büyüktü. Bugüne kadar bildirilen en yüksek bant genişliğine sahip saldırı olmaya devam ediyor ve güven azalmasına yol açıyor ekstrapolasyon, “şirket bilgilendirdi.

Yapılan saldırılarla hizmetleri engelleyecek umuyor. Bu saldırı, kullanıcı verilerini ifşa etmediği, kesintiye uğratmadığı ama kullanıcı güveninin kaybına neden olabileceğini duyurdu.

Google, saldırıları gerçekleştirmek için kullanılan altyapıyı belirlemek ve ortadan kaldırmak için internet topluluğundaki diğer kişilerle birlikte çalıştığını söyledi.

YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.