Gıdaları Doğru Şekilde Dondurmak İçin 5 İpucu

gıda
Gıdaları Doğru Şekilde Dondurmak

Yemeklerinizi basitleştirmek veya mevsimlik ürünleri depolamak için büyük miktarlarda yemek pişiriyor iseniz, sahip olduğunuz en kolay ve en iyi seçenek gıdaları doğru şekilde dondurmak. Bu ipuçlarıyla bunu doğru yaptığınızdan emin olun!

Gıdaları Doğru Şekilde Dondurmak İçin Etiketleri Kontrol Et

Belirli bir yiyeceği dondurup donduramayacağınızdan emin değilseniz, etiketi kontrol edin. Çoğunlukla, çiğ ve işlenmiş yiyecekleri dondurmak güvenlidir, ancak çiğ et gibi dondurulmuş ve çözülmüş yiyecekler yeniden dondurulmak için güvenli değildir. Tabii ki eti pişirip soğuttuktan sonra dondurabilirsiniz.

Önce Hazırlık

Yiyecekleri dondurmak için hazırlamak, daha sonra bu yiyecekleri kullanarak yemek pişirdiğinizde hazırlama süresini kısaltır. Aynı zamanda işinizi kolaylaştırır! Meyveler, sebzeler, pişmiş yemekler, soslar ve çeşniler vb. İçin dondurmadan önce porsiyonlara bölün. Bu şekilde, sadece ihtiyaç duyduğunuz miktarda çözdürmeniz gerekecek.

Otları içine doğrayın ve paylara bölün, su veya zeytinyağı ekleyin ve dondurun. Bu küpleri taze otlar gerektiren tariflerde kullanın. Şarap, ülkemizde fazla kullanılmasa da soslar ve et suyu için de aynısını yapabilirsiniz. Taze sebzeler için, enzim aktivitesini durdurmak için önce kaynar suda haşlayarak lezzet, renk ve dokuyu koruyun. Buz gibi soğuk suya daldırın, paketlemeden ve dondurucuya koymadan önce boşaltın ve kurutun.

Tarihe Göre Döndür

Dondurucunuzdaki öğeler uzun süre iyi kalsa da, bunları tarihe göre kullandığınızdan emin olun. Son kullanma tarihi yaklaşmış ürünlerinizi öne yerleştirin, böylece önce onları daha rahatlıkla süreleri bitmeden kullanabilirsiniz. Paketleri ve kutuları tarihe göre etiketlemek iyi bir fikirdir, böylece ne zaman kullanacağınızı da karıştırmazsınız.


Ayrıca, dondurucunuzda sakladığınız tüm kullanacaklarınızın bir listesini yapın, böylece hiçbir şeyi unutmazsınız. Arada bir envanter kontrolü yapın, böylece hiçbir şey boşa gitmez.

Gıdaları Doğru Şekilde Dondurmak İçin Dolapta Yer aç

Dondurulmuş gıdalar, dondurucuda önemli ölçüde yer kaplayabilir. Rastgele bir şeyler atmak yerine dondurucunuzu düzenleyin. Bu aynı zamanda uygun hava akışını da sağlayacaktır. Alanı korumak için, yiyecekleri saklamak için dondurucu poşetleri kullanın. Poşetleri kapatmadan önce havayı dışarı bastırın ve dondurucuya düz bir şekilde koyun. Yerden tasarruf etmek için dondurucu poşetlerini üst üste istifleyebilirsiniz.

Doğru Kapları Kullanın

Yiyecekler, özellikle sıvılar donduğunda genişleyebilir, bu nedenle kapları ağzına kadar doldurmak yerine aynı boyutta kaplar için yer bırakın. Cam şişeler ve kavanozlar basınç nedeniyle çatlayabilir ve kırılabilir, bu nedenle bunları kullanmaktan kaçının. Alüminyum veya plastik kaplar, plastik dondurucu poşetler gibi harikadır. Kurabiye ve hamur işi hamuru gibi yiyecekleri, kabın kapağını kapatmadan önce pişirme kağıdı ile örtün ve derin dondurucu bozmasını önlemek için kek gibi yiyecekleri plastik sargı ile sarın.

YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.