Etkili Bir Özgeçmiş CV Nasıl Yazılır

özgecmiş

Özgeçmiş, iş başvurusu yapanlar için bir aracıdır. Bu kapıyı açmanın anahtarı iyi, mantıklı, etkileyici bir öz geçmiş hazırlamaktır.Etkili Bir Özgeçmiş CV Nasıl Yazılır temel kurallarına göz atalım.

Özgeçmiş Kısa Tutulmalı

En önemli ve evrensel kuralı, özgeçmişinizi kısa ve öz tutmaktır. Bu belgede gösterilecek örnek bir kariyer yörüngeniz yoksa, bir sayfadan uzun olmamalıdır. İşverenler / işe alım uzmanları, doğrudan ve isabetli net özgeçmişleri okumayı tercih ederler.

Her Pozisyon İçin Özelleştirin

Tüm fırsatlar için genel bir özgeçmiş yazmayın. Bir parçası olmak istediğiniz kuruluşları belirlemek için kapsamlı bir araştırma yapın ve özgeçmişinizi potansiyel işverenin ihtiyaç ve beklentilerine göre özelleştirdiğinizden emin olun.

Hedeflerinizi Belirleyin

Kariyer hedeflerinizi gelecekhedeflerinizi tanımlayın. Eğitim geçmişinizi, bir çalışan veya ekip üyesi olarak yeteneğinizi gösteren tüm mesleki deneyimlerle birlikte tanımlayın.

Önemli Ayrıntılardan Bahsedin

Gelecekteki işvereninizin sizi işe almaya değer kılacak bilmesi için dilediğiniz tüm önemli ayrıntıları ekleyin.Bunların yeteneğinizi ve becerilerinizi etkili bir şekilde satacak şekilde yazın.

Özgeçmiş Yapısı ve Biçimi

Özgeçmişinizi hedefleriniz, eğitim geçmişiniz, iş deneyiminiz (varsa), sosyal beceriler veya diğer yeterlilikler gibi tüm önemli yönleri kapsayacak şekilde uygun şekilde yapılandırın. İçeriğin yanı sıra, işverenlerin özgeçmişinizin biçimlendirmesine çok önem verdiğini de belirtmekte fayda var. Okuyucunun bilinçaltını etkilemek için önemli kısımları kalın, italik veya büyük harflerle vurgulayın. Ne kadar profesyonel olduğunuzu ve ayrıntılar için keskin bir göze sahip olduğunuzu gösterir. Yazım hatası olmadığından emin olmak için baştan sona kontrol edin.

Özgeçmiş ‘i Uygun Kişilerle Paylaşın

İyi bir özgeçmiş yazmak için zaman harcadıktan sonra, nereye gideceğine odaklanmanız gerekir, bu nedenle bir sonraki adım, bunu sizi işe alabilecek veya işe alma kararlarını etkileyebilecek kişilerle paylaşmaktır. Doğrudan işverenlerle iletişim kurmak, internette fırsatlar aramak veya ağ oluşturma yoluyla bağlantı kurmak gibi bunu yapmanın farklı yolları vardır.

Çoğu işveren deneyimli bireyleri işe almayı tercih ettiğinden yeni elaman alma imkanları zordur. Ancak yenilik ve yaratıcı fikirleri masaya getirip öğrenmeye veya büyümeye hazır olduklarından her zaman yeni kaynaklara ihtiyaç vardır. Kendinizi yetenekli bir kaynak olarak konumlandırma sanatında ustalaşmak, kariyer gelişiminiz için yollar açmada tüm farkı yaratacaktır.


YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.