Dikkat Yeniden Korona Olma Riskinizi Arttırabilirsiniz

Yeniden enfeksiyon riskini önlemek için Korona sonrası uygun bakımı almak önemlidir.

Dünya genelinde Korona vakaları yeniden belgelendikten sonra, kendimizi COVID-19’a karşı korumanın, en azından bir aşı alana kadar devam eden bir savaş olabileceği ortada. COVID ile iyileşen hastalar enfeksiyondan sonra antikor kazansa da, ne kadar sürdüklerini gerçekten bilmiyoruz. Aslında, basit önleyici adımlar atmamak, riskinizi daha da artırabilir. 

COVID-19’a birden fazla yakalanabilirmisiniz?

İnsanların tekrardan COVID-19 geçirdiklerine dair çok az klinik kanıt olmasına rağmen bilim adamları. Yeniden enfeksiyonun ne anlama gelebileceğinin birden fazla anlamı olabileceğin, bunun neden olabileceğini anlamamızı sağladığını öne sürüyor.

Bunun olası bir nedeni, bir kişi enfeksiyondan kurtulduktan sonra vücuttaki viral yükün azalması olabilir. Bazı durumlarda iyileşmiş bir hasta vücutta düşük virüs seviyelerine sahip olmaya devam edebilir. Bu nedenle onları semptom göstermeye ve yeniden enfekte olmaya eğilimli hale getirebilir.

COVID antikorları sizi uzun süre koruyamayabilir

İkincisi, antikorlar gelişse bile ömür boyu bağışıklık sağlayamayabilirler. Antikorların iyileşmiş bir hastada iyileşmeden 3-9 hafta sonra herhangi bir yerde azalmaya başlayabileceğini öne süren çalışmalar ortaya çıktı. Kesilme süresi olarak 100 gün alır, sonra antikor sayımı en düşük seviyeye inmeye başlar. Aslında, COVID ile geri kazanılan tüm hastaların aynı sayıda antikor geliştirmediği de olabilir. Enfeksiyon ne kadar hafifse, vücudun antikor tepkisi o kadar az olabilir. Bu nedenle, kendinizi korumak ve daha önce yaptığınız gibi aynı sayıda önlemi almak çok önemlidir.

İşte sizi tekrar Korona ‘ya yakalama riskine sokabilecek üç faktör.

Maske kullanmamak

Sırf COVID-19’u atlatan bir kişi olmanız, size maske takmadan dışarıda dolaşma hakkı verdiği anlamına gelmez. Daha önceden uzun süre maske takmak rahatsız edici olabilir. Ancak maske takmak solunum damlacıkları yoluyla bulaşabilecek mikroplara ve virüslere karşı korunmanıza yardımcı olurlar. Uygun maske hijyenini uygulamak sizi yalnızca Koronaya karşı korumakla kalmaz. Aynı zamanda kirli havalarda özellikle kış aylarında yaygın olan solunum yolu enfeksiyonlarına da karşı koruyabilir.

Aynı şey sosyal mesafe için de geçerli. Daha önce yaptığınız gibi, protokolleri takip edin, mesafeyi koruyun ve her şeyi dezenfekte edin. COVID negatif olarak çıktıktan sonra, etrafınızda bir ‘çember’ oluşturun. Kendinizi en az 10 gün ev dışındaki kişilerle temastan uzak tutun. Ev izolasyon döneminiz bittikten sonra bile, topluma karışmaya başlamadan önce bu önemli dönemin bitmesini beklemenizi öneririz.

Tedavi sürecini uygun şekilde takip etmemek

İnsanlar COVID-19 atlattıktan sonra antikor geliştirirken, bunlara güvenmek sizi yeni koronavirüs enfeksiyonuna karşı korumaz. Sağlam bağışıklık oluşturmak için adımlar atmanız gerekecektir. Sağlığınızı, dayanıklılığınızı artıracak gerekli diyet önlemlerini almanız çok önemlidir. Size ilaç tedavisi önerildiyse, bunları takip ettiğinizden emin olun. Sadece COVID sonrası kalan bazı semptomlarla başa çıkmanıza yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda multivitaminler ve takviye gıdalarda hayati işlevi destekler. Tedavi iki aya kadar devam edebilir, bu yüzden özenle uyguladığınızdan emin olun. Hastaların iyileşmelerini desteklemek için atmaları gereken diğer bazı COVID sonrası bakım adımları vardır bunları uygulayın.

Korona ‘da İyileşme sürecini hafife almak

Son olarak, COVID-19’un ağır bir hastalık olduğu için hayata normal bir şekilde devam etmeniz çok zaman alabilir. İyileşen bir hastanın normale dönmek isteyebileceği tahmin edilebilir ancak iyileşme süreci hafife alınmamalıdır. Kendinizi rahatlamış hissetseniz ve COVID sonrası semptomlar yaşamasanız bile. Bu aşamada vücudunuzu aşırı zorlamak da bağışıklığınızı zayıflatacak ve sizi ek sorunlar yaşamaya meyilli hale getirecektir. Vücudunuza iyileşmesi ve iyileşmesi için bolca zaman verin. Aksi takdirde, yeniden enfeksiyon riski artar ve zayıf bedeninizi şiddetli bir zorlamaya maruz bırakır.

YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.