Dikkat Bu Yiyecekler Saç Uzatıyo

Tıpkı cildiniz gibi saç durumunuz da iç sağlığınızı yansıtır. Bu yüzden saçınız da düzenli olarak temel besin maddelerine ihtiyaç duyar. Saçınızın yılda altı inç uzadığını biliyor muydunuz? Saçınızın uzama hızı yaş, sağlık, genetik ve diyetiniz gibi faktörlerden etkilenir. Genleriniz veya yaşınız üzerinde neredeyse hiç kontrolünüz olmasa da, doğru beslendiğinizden emin olabilirsiniz. Doğru besinlerle dengeli bir diyet yapmak önemli. Özellikle yetersiz beslenme nedeniyle saç dökülmesi yaşıyorsanız, saçların büyümesini desteklemeye yardımcı olabilir. İşte saçların büyümesini hızlandırmak için sahip olunması gereken yiyecekler.

Yunan Yoğurdu: Bu yoğurt protein açısından zengin. MÖ 500’den bu yana Yunan ve diğer kültürlerde bir diyet elyafı olduğu söyleniyor.Yunan yoğurdu, kafa derinize kan akışını hızlandırdığı ve dolayısıyla saçın büyümesini desteklediği söylenen B5 Vitamini açısından zengin.

Ispanak: Demir eksiklikleri saçların dökülmesine bağlanmıştır. Kıl folikülü ve kökü, besleyici yönden zengin bir kan kaynağıyla gelişir. Demir eksikliği, saç kökünün beslenmesini bozan, saç büyüme döngüsünü etkileyen ve saçların dökülmesine neden olur. Ispanak, saçların büyümesi için çok önemli olan bitki bazlı harika bir demir kaynağıdır. Demir, kırmızı kan hücrelerinin vücutta oksijen taşımasına yardımcı olur ve metabolizmanızı hızlandırır. Büyümeye ve onarıma yardımcı olur. Demirin yanı sıra, ıspanak yaprakları saçların büyümesine yardımcı olduğu söylenen folat, A Vitamini ve C Vitamini ile yüklüdür. Ispanak ayrıca saçlar için doğal bir saç kremi görevi gören sebum içerir. Bekle, dahası var! Omega-3 asitleri, magnezyum, potasyum, kalsiyum ve demir içerir. Bunların hepsi saç büyümesi için en iyi yiyeceklerin listesine uyuyor, saçlarınızı parlak ve parlak tutar.

3.Meyveler: İyi bir saç diyeti ideal olarak içinde C vitamini bulunan cömert miktarda gıdalardan oluşmalıdır. Saç köklerini besleyen kılcal damarları güçlendiren kolajen üretimine yardımcı olur. Meyvelerde, saç büyümesini teşvik edebilecek antioksidanlar ve vitaminler gibi bileşiklerle yüklüdür. Çilek, bu vitaminin zengin bir kaynağıdır. Demir emilimine de yardımcı olduğu için, C Vitamini yüksek yiyecekler demir açısından zengin yiyeceklerle eşleştirildiğinde yemek için iyidir. C vitamini ayrıca bir antioksidandır, bu nedenle vücut tarafından kolaylıkla kullanılır. Siyah üzüm ve yaban mersini de mükemmel kaynaklardır. 

4.Yumurta: Kıl proteinden yapılır. Bu nedenle, saçınızın genel sağlığı için protein açısından zengin bir diyet çok önemlidir. Protein eksikliği saçınızı kuru, kırılgan ve zayıf hale getirebilir. Ayrıca çinko eksikliği saç dökülmesine ve kuru bir saç derisine neden olabilir. Yumurta mükemmel bir protein kaynağıdır. Ayrıca çinko, selenyum ve diğer saça sağlıklı besinler de içerirler. Bu da onları saç sağlığını korumak için en iyi yiyeceklerden biri yapar. 

5. Avokado: E vitamininin hücrelerin iyileşmesine ve onarımına yardımcı olduğu söyleniyor. Avokado da bu mucize ile birlikte gelir. E Vitamini, serbest radikalleri nötralize ederek oksidatif stresle mücadeleye yardımcı olan bir antioksidandır. Bu şekilde kafa derisini de hasardan korur. Avokado ayrıca hücrelerinizin temel yapı taşlarını oluşturan temel yağ asitleriyle doludur. Esansiyel yağ asitlerindeki bir eksiklik saç dökülmesine bağlanmıştır. 

6. Fındık
: Ülkemizde bolca üretilip ihraç edilen Fındık, iyi saç diyetinize kolay ve düşük kalorili bir katkıdır. Hepsi saçların sağlığı ve büyümesi için çok önemli olan E Vitamini ve B vitaminleri, çinko ve esansiyel yağ asitleri ile yüklü olarak gelirler. Antep fıstığı, erkek tipi kelliğe yardımcı olmakla bağlantılıdır. Ceviz, saçınızdaki elastin miktarına katkıda bulunan yağlar içerir. Elastin saçı esnek tutar ve kırılmasını engeller.

7. Yulaf:
Kahvaltıda yulaf ezmesi yemek, güne hemen başlamak için harika bir yoldur. Yulaf oldukça besleyicidir ve sağlıklı saçları desteklemek için en önemli mikro besinlerden bazıları olan mükemmel bir B Vitamini, çinko ve bakır kaynağıdır. Ayrıca saç büyümesini uyaran, kalın ve sağlıklı kılan omega-3 yağ asitleri ve çoklu doymamış yağ asitleri içerirler. Ayrıca vejetaryenler için harika bir diyet proteini kaynağıdırlar.

Saç Dökülmesi Belirtileri ve Nedenleri

YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.