Çok Fazla Bal Yediğinizde Olabilecek Şeyler

Balın Zararları

Bal , şekere sağlıklı bir alternatiftir. Ama her şey gibi, çok fazla tüketmek sağlığınız için kötü gelecektir. Arılar tarafından çiçek nektarından yapılır. Kilo vermeye yardımcı olur ve çeşitli sağlık yararları vardır. Ancak artan kadha tüketimi ve bağışıklığı artırmak için çeşitli çaylar nedeniyle balın tüketimi de son birkaç ayda arttı. Bu tatlı nektarı tüketmenin herhangi bir olası yan etkisi olup olmayacağını hiç düşündünüz mü?

İşte çok fazla tükettiğinizde olabilecek şeyler.

Bal Kan şekeri seviyenizi yükseltiyor

Diyabet

Ballar, şeker ve karbonhidrat bakımından zengindir. Yani çok fazla yerseniz kan şekeri seviyenizi yükseltebilir. Çok fazla balın tüketimi, özellikle de şeker hastasıysanız, kan şekeri seviyesinin yükselmesine neden olabilir ve bu tehlikeli olabilir.

Bal fazla tüketilince mide sorunlarına yol açabilir

ağrı
karın ağrısı

Kabızlık gibi sindirim sorunları, çok fazla tüketimi ile daha da artış göstererek kötüleşebilir. Baldaki yüksek fruktoz içeriği, herhangi bir sorununuz olmasa bile kabızlığa neden olabilir. Vücudunuz aynı anda çok fazla şeker sindiremediği için şişkinliğe veya ishale de yol açabilir.

Bal tansiyonu düşürebilir

Tansiyon

Yüksek tansiyonu olan insanlar için iyi gelecektir. Ancak aşırı tüketildiğinde, kan basıncını normalin altına da düşürebilir. Uzun vadede, düşük tansiyon kalbinizin işleyişini etkileyebilir.

Bal kilo almaya neden olabilir

Kilo almak istediğimiz son şeydir. Kilo verme diyetindeyseniz, yediğiniz balların miktarını kontrol etmek son derece önemlidir. Balda bulunan fazla kalori, şeker ve karbonhidrat kilo verme hedeflerinizi geri tepebilir.

Fazla Bal tüketmek diş sorunlarına neden olabilir

dis fırçası

Çok fazla bal, çok fazla şeker anlamına gelir ve bu da diş çürümesine neden olabilir. Ulusal Besin Veritabanı’na göre balın yaklaşık yüzde 82’si şekerdir ve bu dişlerinize zarar verebilir. Ballar yapışkandır, bu da dişlerinize yapışabileceği ve diş çürümesini daha da artırabileceği anlamına gelir.

Ne kadar Bal ‘ın olması güvenlidir?

Konu Bal’ın tüketmeye geldiğinde ölçülü olmak önemlidir. Her gün yaklaşık 50 ml balı kullanmak sağlığınız için idealdir. Yukarıda belirtilen sorunlardan kaçınmak için çok balı tüketmemelisiniz. Organik bal fiyatları ne kadar yüksek de olsa tercih edilirken organik olanını tercih etmenizde fayda var. Çok fazla tüketimde doktora görünmenizi tavsiye ederiz.

YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.