Çin Covid-19 Aşısını 1 Milyon Kişiye Uyguladı Yan Etkisi Yok

Covid-19 aşısı hakkında Pekin resmi kaynaklarından yapılan açıklamaya göre;

Devlete ait bir ilaç firması tarafından geliştirilen Covid-19 aşısı hükümetin acil durum planı kapsamında yaklaşık bir milyon kişiye uygulandığını duyurdu.

Çin Covid-19 Aşısını Buldu

Koronavirüs‘ün yayılıp dünyanın başına bela eden Çin aşıyı da buldu. Üstelik çok az semptomlar gösteren aşıyı 1 Milyon vatandaşı üzerinde denemeye başladılar. Çin Ulusal İlaç Grubu (Sinopharm) başkanı Liu Jingzhen, insanlarda sadece hafif semptomların olduğunu açıkladığı anda dünyanın gözü kulağı birden Çin’e çevrildi.

Honkong merkezli Çin’li bir dijital medya yayınına yaptığı açıklamada, ”Şimdiye kadar araştırmadan klinik denemelere, üretim ve acil kullanıma kadar tüm ilerlememiz ile dünyaya liderlik etmekteyiz.” dedi. Çin’lilerin aşı çalışmaları hakkında herhangi bir duyuru yapılmamasına tam kızdıkları anda bu açıklama Çin’de yaşayanları sevindirdi. Hızlı bağışıklık tepkisi oluşturan aşının güvenli ve tolere edilebilir olduğunu söyledi.

Çin Covid-19 Aşısı Hakkında

Aşı Çin’li biyofarmasötik Sinovac Biotech tarafından geliştirildi.

Randomize, çift kör ve plasebo kontrollü faz-1 ve faz-2 klinik çalışmalarda, yaşları 18 ile 59 arasında olan 700’den fazla sağlıklı yetişkinin katıldığı test edilmiştir. Aşılama, 14 gün arayla alınan iki dozla yapılır ve aşı adayı etkilidir. Bulguların yazarlarından Zhu Fengcai, pandemi ortasında acil kullanım için uygun hale getirdiğini söyledi.

Zhu, aşılamanın neden olduğu bağışıklık tepkisinin süresini doğrulamak için daha fazla araştırmaya ihtiyaç olduğunu ekledi. Şu anda aşı adayı, etkinliğini doğrulamak için aşama 3 klinik denemelerinden geçiyor.

Türkiye ilk Covid-19 Aşısı Denendi

YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.