Cilt Bakımı İpuçları ile Cildinizi Kirlilikten Koruyun

Her yerde kirlilik artıyor insanlar cilt bakımı ipuçları arıyor. Türkiye’de kış aylarında hava kirliliği artarak devam etmekte, bu nedenle bu tür zamanlarda bakımlı kişiler cilt bakım ürünleri araştırmalarını yapıyor. Her dışarı çıktığınızda, yüzünüz vücudun en çok maruz kalan kısmıdır ve cilt sağlığınıza zarar gelebilir. Dumana maruz kalmak erken yaşlanmanıza sebep olurken, akneye ve hatta ciltte tahrişe neden olabilir.
Kirleticiler cildinizdeki gözenekleri tıkayarak sivilceye neden olur. Ayrıca cildi tahriş ederek kaşıntıya, dermatite neden olarak cildi daha da kurutabilir. Sonrasında ise egzama ve diğer ilgili sorunlara yol açabilir. İşte cildinize nasıl bakabileceğiniz için ipuçları.

Cilt Bakımı İçin Temizlik

Evde cilt bakımı için yapabileceğiniz en temel şey, yüzünüzü tertemiz yıkamayla yıkadığınızdan emin olmalısınız. Cildinize yerleşmiş olabilecek tüm kirleri ve kirleticileri nazikçe temizlemek için iyi bir cilt temizleyici kullanmaktır.

Düzenli Olarak Deriyi Dökün

Cildinizi düzenli olarak deri dökmeyi alışkanlık haline getirin. Bu, ölü deri hücrelerinden kurtulmanıza yardımcı olabilir. Deriyi dökmek için faydalanabileceğiniz kremler internette veya eczanelerde mevcut.

Cilt Bakımı Deyince Yüz Maskesi Akla Geliyor

 Haftada bir kez bu ritüele kendinizi şımartın bir yüz maskesi kullanın.  Yüzünüzü oradaki birçok siyah noktalardan koruduğu için yüz maskesi ile örtmek de iyi bir fikirdir.

Antioksidanlar ve Vitaminler Açısından Zengin Bir Diyet

 Özellikle çok fazla kirletici maddeye maruz kaldığında cildinizin kalitesini iyileştirmeye yardımcı olabilir. Sağlık için de faydalı  Antioksidanlar ve Vitaminler Açısından Zengin Portakal, badem, keten tohumu ve ıspanak gibi C vitamini, E, Omega-3 bakımından zengin besinler ile cilt bakımını da yapabilirsiniz.

Uykuyu İyi Alın

Uyku vücudun dinlenmesinde en büyük etkenlerden biridir. Vücudu dinlenmiş bir insanın cildinde sorunlar yaşamama olasılığı oldukça yüksektir. Uyku düzeni bozukluğu olan kişilerin genelinde strese bağlı sivilceler de oluşabilir. Her gün düzenli şekilde en az 7 – 8 saat arasında uyunması gerektiğini uzmanlar her zaman söylüyor. Uyku süresindeki artış onarma süresinde ki artışla yatay seyirde ilerlemektedir. Bu da demek oluyor ki iyi uyku iyi cildi getirir.

YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.