Blog Nedir ? Blog Nasıl Açılır? Nasıl Para Kazanılır ?

İlk çıkış tarihi  1994 yıllarında başlayan bloglar, insanların çevrimiçi olarak paylaştığı kişisel bir günlükten daha fazlasıdır. Bu çevrimiçi günlükte günlük yaşamınız hakkında konuşabilir, yaptığınız şeyleri paylaşabilirsiniz veya bilgi paylaşabilirsiniz. Daha sonra insanlar bilgileri çevrimiçi ortamda birbirlerine paylaşım yaparak iletme fırsatı buldular. Böylelikle blog dünyasına katılmış olursunuz.

Blogun tanımı nedir ?

Blog (“weblog” un kısaltılmış bir versiyonu),  bilgileri en son gönderiler en üstte olmak üzere ters kronolojik sırada görüntüleyen çevrimiçi bir dergi veya bilgilendirici web sitesidir. Bir yazarın veya bir grup yazarın bir çok konu hakkındaki görüşlerini paylaştığı bir platformdur.

Bugün dünya genelinde bakacak olursak 600 milyonu aşkın vardır. Yalnızca ABD’deki blog yazarlarının sayısı 2020’ye kadar 31,7 milyon kullanıcı civarında bulunuyor.

blog-nedir
Blog Nedir

Bir blogun amacı nedir?

Kişisel kullanım için bir blog yazmanın birçok nedeni vardır. İşletmeler, projeler veya size para getirebilecek başka herhangi bir şey için blog yazmanın çok basit bir yöntemleri vardır.Web sitenizi Google SERP’lerde daha üst sıralara çıkarmak, yani görünürlük sayınızı artırmak diyebiliriz.

Bir işletme olarak, ürünlerinizi ve hizmetlerinizi satın almaya devam etmeleri için tüketicilere güveniyormek için blog yazmanız gerekebilir. Yeni bir işletme olarak, potansiyel tüketicilere ulaşmanıza ve onların dikkatini çekmenize yardımcı olacak bloglar yazarak bile satış potansiyelinizi arttırabilirsiniz. Makale yazmadan websiteniz ilgi görmezken, yayınladığınız bir makale sizi aranabilir ve rekabetçi kılar.

Yani, bir blogun temel amacı sizi ilgili kitleye bağlamaktır. Bir diğeri de trafiğinizi artırmak ve web sitenize kaliteli potansiyel müşteriler göndermektir.

Blog yayınlarınız ne kadar sık ​​ve güncel olursa, web sitenizin hedef kitleniz tarafından keşfedilme ve ziyaret edilme şansı o kadar yüksek olur. Bir blogun etkili bir potansiyel müşteri oluşturma aracı olduğu anlamına gelir. İçeriğinize harika ifadeler ekleyerek harekete geçirip satışlarınızda artış gözlemlenir. Web sitenizin trafiğini yüksek kaliteli potansiyel müşterilere dönüştürün. Blog aynı zamanda marka firma olmanızı sağlar ziyaretlerin artması ile sizi ilgi odağı yapar.

Bilgilendirici ve ilgi çekici paylaşımlar oluşturmak için bilginizi kullandığınızda, hedef kitlenizde güven vermiş olursunuz. Harika bloglar, sizin daha güvenilir görünmesini sağlar; özellikle siteniz yeni ve yeterince bilinmiyorsa bu önemlidir. 

Blog yapısı Nasıl Olur

Blogların görünümü zamanla değişti ve bu günlerde bloglar çok çeşitli öğeler ve araçlar içeriyor. Bununla birlikte, çoğu blog hala bazı standart özellikler ve yapılar içermektedir.

Tipik bir blogun içereceği ortak özellikler şunlardır:

  • Menü veya gezinme çubuğuna sahip başlık.
  • Vurgulanan veya en son blog gönderilerinin bulunduğu ana içerik alanı.
  • Sosyal medya hesapları, popüler içerikler veya sidebar dediğimiz sağ taraftaki mesaj içeren kenar çubuğu.
  • Sorumluluk alanları, gizlilik politikası, iletişim sayfası vb. Gibi alakalı bağlantıların bulunduğu alt bilgiler.

Blog yazmak

Blog yazmak,i bir blogu çalıştırmak ve denetlemek için gereken beceriler gerektirir. Örneğin, internette içerik yazma, gönderme, bağlama ve paylaşma sürecini kolaylaştırmak için bir web sayfasını araçlarla donatmayı gerektirir.

Blog yazmak neden bu kadar popüler?

Blog yazmanın popülaritesinin her geçen gün arttığını belirtmek önemlidir!
‘Bloglama nedir’ sorusuna cevap vermek için, yükselişinin arkasındaki faktörlere bakmamız gerekiyor.

İlk aşamalarda, haber hizmetleri onları sosyal yardım ve fikir oluşturma araçları olarak kullanmaya başladıkça bloglar ana akım haline geldi. Yeni bir bilgi kaynağı oldular.

Blog oluşturma yoluyla, işletmeler müşterilerinin memnuniyet düzeyini artırmanın olumlu bir yolunu gördüler. Bloglar, şirketlere müşterileri ve müşterileri güncel tutmada yardımcı olur. Ayrıca, blogunuzu ne kadar çok kişi ziyaret ederse, markanız o kadar çok görünür ve güven kazanır.

Kişisel ve niş blog yazarları, belirli konularla ilgilenen daha fazla insana ulaşma potansiyelini gördüler. Bir blog aracılığıyla ziyaretçiler, sadık takipçilerden oluşan bir ağ oluşturmanıza yardımcı olacak şekilde sizinle veya markanızla yorum yapabilir ve etkileşimde bulunabilir.

Blog yazarak para kazanabileceğinizi biliyor muydunuz? Blogunuz yeterince ilgi ve hayran aldığında, blogunuzdan para kazanmanın yollarını araştırabilirsiniz. Blog aracılığıyla hizmetlerinizi sunabilir ve ürün satabilirsiniz.

Blogcu kimdir?

Son zamanlarda, blog yazarları çeşitli nedenlerle ünlü oldular. Blog yazmak birçokları için alternatif bir kariyer veya yan iş haline geldi. Bunu görünce daha da fazla insan bloglama saflarına katılmayı seçiyor.

Peki blogcular kimler? Blogcular, hayatlarının bazı bölümlerini sizinle paylaşmayı seven kişilerdir. Sanat, ev tasarımı, marangozluk ve finans makalelerinden çeşitli konularda yazılar yayınlıyorlar. Blogcular mobildir ve tek bir yerde olmaları gerekmez. İnternette yaşıyorlar!

Bir blog yazarının tanımı

Bir blogger, bir blogu çalıştıran ve kontrol eden kişidir. Hedef kitle için farklı konulardaki görüş ve bilgilerini paylaşır.

Neden birçok kişi bugün blog yazıyor?

Kendinize ait bir bloga sahip olmak ister miydiniz? Evet!

Günümüzde çoğu insan çeşitli nedenlerle bloglar oluşturuyor. Her insanın anlatacak kendi hikayesi vardır. İnternet aracılığıyla, blog yazarları çok sayıda insanla iletişim kurabilir.

Blog yazmak neden bu kadar popüler?

Bloglar, ilgilendiğiniz herhangi bir konu hakkında konuşmanıza ve fikrinizi ifade etmenize olanak tanır. Günleri boyunca gerçekleşen her aktivite hakkında yazan bazı blogcular bulacaksınız. Bu faaliyetler, uyanmak gibi küçük şeylerden insan hakları ve iklim değişikliği gibi önemli konulara kadar değişebilir! Kendi blogunuzu yöneten bir blog yazarı olarak, tutkulu olduğunuz konulara odaklanmanız gerektiğini ve bu odaklanma yoluyla web’deki en iyi bloglardan biri olmaya çalışmanız gerektiğini unutmayın.

Blog Açarak Para Kazanmak Nasıl Olur ?

En iyi niche blog yazarı olarak nasıl iyi para kazanabileceğiniz aşağıda açıklanmıştır:

  • Blogunuzda özel olarak veya Google AdSense aracılığıyla reklam alanı satmak.
  • Özel olarak veya reklam ağları aracılığıyla satış ortağı olmak.
  • E-Kitaplar ve eğitimler gibi kendi dijital ürünlerinizi satmak.
  • Özel içeriğe veya tavsiyeye erişim için üyelik satmak.
  • Blogunuzu işletmeniz için bir içerik pazarlama aracı olarak kullanma.

Mevcut işinizi pazarlamanın ve geliştirmenin bir yolu olarak bir blog başlıyorsanız, muhtemelen reklam alanı veya üyelik satmayacaksınız. Bununla birlikte, ziyaretçilerin e-posta adresleri karşılığında e-Kitaplar, kılavuzlar veya çevrimiçi kurslar gibi özel dijital ürünler oluşturabilir ve sunmaya başlayabilirsiniz. Bu şekilde, onları satış havuzunuzdan bir adım daha ilerisine iteceksiniz.

Blog Açmak

Kendi kişisel blogunuzu oluşturmak birkaç adım alır. Öncelikle, blogunuz için alan adı olarak da adlandırılan bir ad belirlemeniz gerekir. Ardından, ihtiyaçlarınız için en iyi blog platformunu seçmeniz gerekir. Kendi kendine barındırılan bir platformla gitmenizi öneririz. Kendi kendine barındırılan platformlar söz konusu olduğunda birkaç seçenek var, ancak en popüler olanı  tercih edebilirsiniz. Bunlar; WordPress.org ve Blogger.com dur.

Bir sonraki adım, bir web barındırma hizmeti yani hosting seçmektir . Yeni blog yazarları için, başlangıç aşamasındaki hosting firmalarını önerebilirim sizin için ideali odeaweb.com olacaktır. Yıllık 25 TL gibi küçük rakamlara ucuz hosting sağlıyorlar.

YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.