2020’de Koronavirüs hakkında Google’da en çok sorulan sorular

Dünyanın en büyük arama motoru Google’nin yıllık arama raporuna göre, insanlar internette koronavirüs ile ilgili araştırdığı kelimeleri araştırdık.

Koronavirüs nedir?

COVID-19, esas olarak hayvanlardan insanlara yayılan bir virüs ailesine aittir.

Soruşturma devam ederken, ilk yeni koronavirüs vakasının, dünyaya yayılmaya başlamasından önce, Aralık 2019’un ilk haftalarında Çin’in Wuhan’daki bir pazardan ortaya çıktığından şüpheleniliyor.78 milyon can kaybı ve 1,7 milyondan fazla kişi ölümler (23 Aralık 2020 itibariyle). ABD, Hindistan ve Rusya hala enfeksiyon için sıcak noktalar olmaya devam ediyor ve İngiltere’de yeni virüs bulaşıcı mutasyonlar gözlemlendi.

COVID-19 ne kadar sürer?

COVID-19’un enfeksiyondan sonra 2-5 günlük bir bulaşma süresi vardır. Bazı insanların iyileşmesi uzun zaman alabilirken, COVID-19’un vücutta kalması için ortalama sürenin, çoğu insanın iyileşme yolunda ilerlediği ve semptomların kaybolduğu 2 hafta olduğu tahmin edilmektedir.

Şiddetli COVID-19 vakaları da daha uzun sürebilir. Uzun Koronavirüs taşıyıcıları veya iyileşme sonrasında tekrarlayan semptomlardan muzdarip olanlar, virüsle savaştıktan haftalar sonra sorun yaşayabilir.

Yeni koronavirüs semptomları nelerdir?

İlk keşfedildiğinden beri, yeni koronavirüsün semptomları, sadece bir solunum virüsü olmaktan, hızla saldırabilen ve vücudun hayati organlarına zarar verebilecek bir enfeksiyona doğru ilerledi. Çoğu enfeksiyon da doğası gereği asemptomatiktir. Yani hastalığın tipik semptomlarını göstermeyebilir ve yine de hastalığı başkalarına yayabilir.

Semptomlarınız sahip olduğunuz COVID-19 enfeksiyonu türü hakkında çok şey anlatabileceğinden, dünya çapında hastalar tarafından en sık bildirilen semptomlardan bazıları kuru öksürük, ateş, baş ağrısı, sırt ağrısı, koku ve tat kaybı, kas ağrısı, halsizlik, nefes darlığı.

Şimdi, tıbbi yetkililer ayrıca dikkat edilmesi gereken COVID-19 belirtileri olarak beyin ağrısı, kafa karışıklığı, kas ağrısı, yorgunluk, baş dönmesi gibi daha yeni semptomlar ekledi. Belirtilerinizin nasıl olduğu veya ilk haftadan sonraki ilerleme, enfeksiyonunuzun ciddiyetini de tahmin edebilir.

Koronavirüs yüzeylerde ne kadar kalıyor?

COVID-19 damlacıkların doğrudan aktarımı yoluyla yayılan bir solunum virüsü gibi yayılırken, COVID-19 ayrıca oyalanabileceği yüzeylerde toplayarak vücudunuzu enfekte etmenin bir yolunu bulabilir.

Son aylarda yapılan araştırmalar, bazı yüzeylerin COVID-19’u diğerlerinden daha fazla yayma olasılığının daha yüksek olduğunu gösteriyor. Kağıt, cam, nemli alanlar SARS-COV-2 virüsünü 28 güne kadar gizleyebilir ve enfeksiyona neden olabilir. Enfekte bir kişinin dokunduğu yüzeyler, hastalığın bulaşması için olası bir mod olarak da hareket edebilir.

Bu nedenle, düzenli temizlik, dezenfeksiyon, ellerinizi yıkamak ve önleyici tedbirler almak, virüsü uzak tutmanın anahtarıdır.

Koronavirüs nasıl yayılır?

COVID-19 enfekte bir kişi öksürerek, hapşırarak veya yaygın olarak dokunulan yüzeylere yayarak başkalarına ilettiğinde genellikle yakın temas yoluyla yayılır.

Virüsün asemptomatik taşıyıcıları bile viral yükü dolaylı yollarla, konuşarak, şarkı söyleyerek veya insanlarla yakın temas halinde olarak yayabilir. Virüs solunduğunda veya ağzına, burnuna, gözlerine veya kulaklarına düştüğünde kişi enfekte olabilir.

İshal, COVID-19’un bir belirtisi midir?

COVID-19’un en yaygın semptomları öksürük, ateş ve nefes darlığıdır. Bununla birlikte, bazı kişiler, özellikle hastalığın orta veya şiddetli semptomlar geçirenler ishal, karın ağrısı, mide bulantısı, kramplar, iştahsızlık gibi gastrointestinal semptomlardan rahatsız olabilir. Bazıları için, COVID-19’un tek semptomu da olabilir.

COVID-19’un gastrointestinal sisteminizi nasıl etkilediğine dair net bir kanıt bulunmamakla birlikte teoriler, virüsün bağışıklık sistemine yakın konumlandırılan bağırsak işlevine saldırmaya başladığında enfeksiyonun daha da kötüleşebileceğini öne sürüyor.

Virüsün dışkı yoluyla yayılabileceğini öne süren raporlar da var, ancak yine de aynı şeyi önermek için yeterli kanıt yok.

Koronavirüs havada kalır mı?

Haftalarca ileri geri ve herkesi şaşırtan bir konudan sonra, Ekim ayında COVID-19’un gerçekte havada olduğu resmen onaylandı. Bu da maske hijyeni uygulamanın, ellerin yıkanmasının ve mesafeyi korumanın daha önemli olduğu anlamına geliyor.

Havadan iletim aynı zamanda COVID-19’un yüzeylerde birikebileceği, havada daha uzun süre asılı kaldığında daha bulaşıcı olabileceği anlamına geliyor. İletim ayrıca, kapalı ortamlarda ve yetersiz havalandırılan alanlarda aerosoller yoluyla da gerçekleşebilir.

Hapşırmak COVID-19’un bir belirtisi mi?

Soğuk algınlığı veya hapşırma, kuru öksürüğün aksine genellikle tipik bir COVID-19 işareti olarak kabul edilmez. Ancak,

Burun akıntısı veya tıkanıklığının eşlik ettiği hapşırma, dünya çapında % 4,8’den fazla vakada bildirilen, olası bir COVID-19 semptomu olabilir.

Diğer semptomlardan daha düşük olsa da, alışılmadık şekilde karşılaşılan burun tıkanıklığı, burun akıntısı, sulu gözler, özellikle COVID-19’lu biriyle temas halindeyseniz endişe kaynağı olabilir.

Koronavirüsün tedavisi var mı?

Şimdiye kadar, COVID-19 için tanımlanmış uygun bir tedavi yoktur. COVID-19 aynı zamanda yeni bir virüs olduğundan, bilim adamları ve doktorlar, virüsün yayılmasını kontrol altına almak veya kontrol altına almak ve çoğalmasını engellemek için çalışmalar yapıyor. Anti-viral, grip ilaçları da bazı semptomları kontrol etmek için kullanılıyor. 2020’nin ilk aylarından beri üzerinde çalışılan ve benzeri görülmemiş bir oranda geliştirilen COVID-19 aşıları artık dünya çapında seçkin gruplar için mevcuttur. Aksi takdirde, maskeler şu anda koronavirüse karşı önlenebilir korumanın en iyi şekli olmaya devam ediyor.

YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.